Działalność sportowa od 1990r.

Od czerwca 1991r. Panowie: Minkina Baltazar – Prezes i Dewódzki Marek – Wiceprezes wzięli na siebie cały ciężar  kosztów związanych z utrzymaniem Klubu na odpowiednim poziomie. Oprócz nich wkład w pracach Zarządu mieli również: Puczyński Wiesław, Gloc Tadeusz, Zenon Nowak, Stefan Bajor.


Drużyna seniorów LKS „Warta” zajęła IV miejsce po rundzie jesiennej sezonu 1992/1993, mając zaledwie 1 punkt straty do lidera.
Najlepsi strzelcy po rundzie jesiennej: Robert Olbiński –8, Janusz Machura-5, Wiewióra Grzegorz- 3 bramki.


warta-jesie_19911

LKS "Warta" Mstów (jesień 1991r.)
Stoją od lewej: Sylwester Radecki, Robert Korecki, Mariusz Sokołowski, Zdzisław Puczyński, Sławomir .., Janusz Machura, Grzegorz Wiewióra, Ireneusz Machura, Henryk Bajor
Dolny rząd (od lewej): Piotr Szymczyk, Janusz Walencki, Robert Olbiński, Marek Wolański, Marek Kamiński, Mariusz Jura, Grzegorz Fresel


 
Miłym zaskoczeniem była postawa juniorów „Warty”, którzy zdobyli I miejsce w swojej lidze. Wyróżniającymi zawodnikami byli: Marek Markiewicz, Ryszard Fronia, Paweł Purgal, Tomasz Waszczyk, Sebastian Grabara, Robert Wysocki czy Andrzej Magdziarz. W 1992r. (po 3-letniej przerwie) wystartowała w rozgrywkach również drużyna trampkarzy.

Głównym autorem sukcesów trzech drużyn piłkarskich „Warty” był trener Lech Nowak, którego w środowisku sportowym porównywano (dzięki pracy i zaangażowaniu) do Stanisława Sączka, prowadzącego „Wartę” w latach 70-tych.W dniu 30 września 1994r. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze LKS „Warta” Mstów, na którym wybrany został Zarząd Klubu w składzie:

Baltazar Minkina – Prezes Zarządu
Marek Dewódzki – Vice Prezes
Andrzej Wójcik – Vice Prezes
Czesław Derda – Sekretarz

oraz: Grzegorz Kopcik, Zygmunt Pałęga, Tadeusz Gloc, Mariusz Benduch, Wiesław Puczyński – członkowie Zarządu.

warta_mstw_19941


LKS "Warta" Mstów (1994r.)
Stoją (od lewej): Sebastian Knysak, Jan Cianciara, Tomasz Waszczyk, Paweł Kuban, Artur Raźniak, Ireneusz Machura, Sebastian Grabara
Dolny rząd (od lewej): Marcin Małoszyc, Piotr Ujma, Piotr Kasztelan, Piotr Maj, Przemysław Jura
 

W lipcu 1995r. w finale centralnym ogólnopolskiego turnieju „Piłkarska Kadra Czeka”, który odbył się w Złotowie (woj.pilskie), w reprezentacji województwa częstochowskiego wystąpiło dwóch młodych zawodników „Warty” Mstów: Dariusz Kowalik (r.1980) oraz Tomasz Gęsiarz (r.1980).


Po efektownej końcówce rundy jesiennej sezonu 1995/1996 (4 zwycięstwa i 1 remis w ostatnich pięciu meczach) seniorzy „Warty” zajęli 2 miejsce w lidze wojewódzkiej. Najlepszy strzelec naszej drużyny, Robert Olbiński z 14 bramkami na koncie został wicekrólem strzelców ligi po rundzie jesiennej.  

Skład drużyny LKS „Warta” w rundzie jesiennej sezonu 1995/1996:
Resakowski Robert, Cianciara Jan, Minkina Aleksander, Maj Piotr, Grabara Sebastian, Saleta Janusz, Kasztelan Piotr, Machura Ireneusz, Machura Janusz, Ujma Piotr, Olbiński Robert Waszczyk Tomasz, Waszczyk Grzegorz, Gawron Daniel

W rozgrywkach klasy wojewódzkiej w sezonie 1996/1997 drużyna „Warty” Mstów uplasowała się po 30 kolejkach na VII miejscu, mając na koncie 42 pkt. (55 bramek zdobytych – 62 stracone)


Od 1991r. do 2003r. pierwsza drużyna „Warty” Mstów nieprzerwanie grała w rozgrywkach klasy wojewódzkiej (okręgowej). Sezon 2002/2003 był najgorszy w dotychczasowej historii występów mstowskiej ekipy na tym szczeblu rozgrywek. Po rozegraniu 30 kolejek zespół „Warty” uplasował się na 15 pozycji w tabeli, z dorobkiem 21 punktów. Było to równoznaczne z tym, że po 13 latach ekipa z Mstowa wróciła do A-klasy.


Sezon 2003/2004 „Warta” spędziła w rozgrywkach klasy „A”. Po bardzo słabej rundzie jesiennej (7 miejsce, tylko 16 punktów), wiosną 2004r. drużyna była rewelacją ligi, wygrywając 11 meczy (na 12 możliwych). Dzięki tej wspaniałej postawie i zajęciu I miejsca w klasie „A”, po krótkiej przerwie „Warta” awansowała ponownie do Klasy Okręgowej.

Duża w tym zasługa trenera Sławomira Palacza (były zawodnik I-ligowego „Rakowa” Częstochowa), który przejął drużynę od wiosny 2004r. skanuj00291

LKS "Warta" Mstów (sezon 2003/2004r.-awans do Ligi Okręgowej)
Stoją (od lewej): Daniel Gawron, Andrzej Bogucki, Michał Psiuk, Tomasz Walencki, Michał Motyl, Sławomir Palacz (trener), Grzegorz Ślęzak, Michał Maciejczyk, Piotr Wyrzykowski, Marcin Kloczkowski
Dolny rząd (od lewej): Adrian Gaudy, Łukasz Kowalczyk, Tomasz Waszczyk, Tomasz Sil, Michał Halbiniak, Tomasz Gęsiarz, Przemysław Jura (kapitan), Krzysztof Więcław, Mariusz Waszczyk

 


W latach 2004-2009 „Warta” nieprzerwanie występowała w rozgrywkach klasy okręgowej, walcząc o utrzymanie i plasując się najczęściej w dolnych rejonach tabeli. W sezonie 2008/2009 zespół niestety ponownie spadł do klasy „A”.

.............

15.06.2009r. odbyło się Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Członków LKS „Warta” Mstów. Nowy Zarząd Klubu na pierwszym spotkaniu powierzył funkcje nowym członkom:

Prezes Zarządu – Marek Dewódzki
Wiceprezes Zarządu ds. sportowych – Tomasz Gęsiarz
Wiceprezes Zarządu ds. organizacyjnych – Marcin Bajor
Sekretarz – Rajmund Grzesiczak
Skarbnik -  Anna Kępa

Członkowie Zarządu: Jacek Gęsiarz, Michał Motyl, Marian Hondowicz

Wieloletni Prezes „Warty”, Baltazar Minkina, zrezygnował z dalszej działalności społecznej na rzecz klubu, a nowy Zarząd nadał mu tytuł Prezesa Honorowego Klubu.


Prezes Marek Dewódzki już wcześniej wspominał, że klub będzie się starał o środki unijne w celu wybudowania nowego obiektu sportowego.
W 2009r. klub LKS „Warta” Mstów złożył wniosek o dofinansowanie unijne do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach pn. „Budowa nowoczesnej, ogólnodostępnej infrastruktury sportowej w Gminie Mstów” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (Działanie 9.3. Lokalna infrastruktura sportowa, Priorytet IX. Zdrowie i rekreacja).

Przedmiotem wniosku była budowa otwartych boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią oraz budynku socjalno-sanitarnego z wielofunkcyjną salą sportową, zlokalizowanych na obiekcie LKS „Warta”.

Niestety, brak zainteresowania ze strony władz gminnych wnioskowaną inwestycją sportową pozbawił klub kilku punktów przy ocenie wniosku przez Urząd Marszałkowski (zabrakło ok.0,7% punktu w rankingu) i  klub znalazł się na liście rezerwowej. Gdyby Urząd Gminy wykazał współdziałanie, „Warta” mogłaby otrzymać 4 punkty więcej i znaleźć się na liście do dofinansowania.


Dzięki uporowi i determinacji Prezesa Marka Dewódzkiego i złożonej gwarancji realizacji tej inwestycji Klub otrzymał jednak dofinansowanie. Na mocy uchwały Zarząd Województwa Śląskiego w dniu 22 lutego 2011r. (nr 403/23/IV/2011) w sprawie wyboru do dofinansowania projektów z listy rezerwowych w ramach naboru nr 09.03.00-062/08 dla działania 9.3 Lokalna Infrastruktura Sportowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
projekt LKS "Warta" Mstów pn. „Budowa nowoczesnej, ogólnodostępnej infrastruktury sportowej w Gminie Mstów” został przesunięty z listy rezerwowych i wybrany do dofinansowania !  

Klub otrzymał 85% dofinansowania (tj. ok. 2.000.000 zł). Roboty budowlane ruszyły w połowie 2012r., a inwestycja została oddana do użytku na początku 2013r.Nowoczesny kompleks sportowy składa się z: otwartych boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią oraz budynku, w którym zlokalizowane są pomieszczenia socjalno-sanitarne a także wielofunkcyjna sala gimnastyczna. 
 

warta1947i  dni8  dni2  warta1947e
 

Inne pomieszczenia, takie jak: szatnia, sanitariaty, sala szkoleniowa, magazyn, sala gimnastyczna są niezbędnymi uzupełnieniami prawidłowego funkcjonowania wielofunkcyjnego boiska. Dodatkowo od strony istniejącego boiska udało się zlokalizować trybunę krytą dla kibiców, zewnętrzne toalety oraz parking i sztuczne oświetlenie boisk ze sztuczną nawierzchnią.


obiekt2
 

Stworzyło to wyjątkowe możliwości do urozmaicenia oferty rozrywkowej dla mieszkańców Gminy Mstów pod kątem spędzania czasu wolnego oraz udziału całych rodzin w różnego rodzaju imprezach masowych.


otwarcie23

(22.06.2013r.) Oficjalne otwarcie nowego kompleksu sportowego „Warty”

Rok 2013 był bardzo udany dla „Warty” Mstów, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. Z sukcesów można by wymienić choćby:

- oddanie do użytku nowoczesnego, ogólnodostępnego kompleksu sportowego na stadionie „Warty” (dofinansowanie unijne w kwocie 2 mln złotych)
- pozyskanie dodatkowych pieniędzy unijnych na projekty m.in. „Strefa fitness na świeżym powietrzu” czy „Razem z nami kajakami” (realizacja w 2014r)
- awans seniorów do Ligi Okręgowej i 4 miejsce w tych rozgrywkach po rundzie jesiennej 2013
- awans Juniorów do Ligi Makroregionu Śląskiego (Śląska Liga Juniorów Młodszych)
- transfer Michała Bajdura do „Legii” Warszawa


krzep16zkibicami1

W 2013r. pierwsza drużyna „Warty” Mstów wygrała rozgrywki klasy "A", awansowała do Ligi Okręgowej i zajęła w niej bardzo wysokie, IV miejsce w tabeli po rundzie jesiennej sezonu 2013/2014


Drużyna „Warty” jest oparta przede wszystkim na naszych wychowankach oraz wyróżniających się zawodnikach z regionu. Od lat filarami „Warty” są doświadczeni: Przemysław Jura, Andrzej Bogucki, Tomasz Waszczyk czy kapitan drużyny Tomasz Gęsiarz.

Do tego dochodzi zdolna młodzież m.in. Michał Kowalczyk, Patryk Bednarek, Michał Głąb, Ernest Mazanek i inni.


Warto w tym miejscu wspomnieć o trenerze grup młodzieżowych „Warty” Prometeuszu Morawiaku, który pracuje w klubie od wielu lat i sukcesy młodzieży to w znacznej mierze jego zasługa. Wychowankiem trenera Morawiaka jest m.in. Michał Bajdur, który od dziecka szkolił się w „Warcie”, a teraz z powodzeniem reprezentuje barwy mistrza Polski, „Legii” Warszawa.


Wszystkie te sukcesy są możliwe dzięki ludziom, którzy poświęcają swój prywatny, wolny czas dla rozwoju i promocji Klubu oraz gminy Mstów. Trudno znaleźć w województwie śląskim podobne społeczne stowarzyszenie jak „Warta” Mstów, które samo złożyło wniosek unijny i dostało 2 mln dofinansowania. To budzi uznanie wielu osób, które zazdroszczą gminie Mstów tak operatywnych ludzi i nie mogą uwierzyć, że mimo tylu przeciwności udało się we Mstowie wykonać tak dużo.


Pracę na rzecz społeczeństwa doceniła Wspólnota Gruntowa Mstowa, która w 2013r. przekazała bezpłatnie klubowi 13 hektarów gruntu, przyległego do stadionu, w celu jego zagospodarowania.


15 czerwca 2013r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków LKS „Warta” Mstów. Został wybrany nowy Zarząd oraz Komisja Rewizyjna.
Członkowie Klubu postawili na kontynuację pracy i wybrali ponownie na Prezesa Pana Marka Dewódzkiego. Wiceprezesami pozostali: Marcin Bajor (ds.organizacyjnych) i Tomasz Gęsiarz (ds.sportowych), Skarbnikiem Anna Kępa, a Sekretarzem Rajmund Grzesiczak. Nowy Zarząd liczy 11 osób, a Komisja Rewizyjna (Przewodniczący Marcin Kloczkowski) składa się z 3 osób.  

W związku wieloletnimi tradycjami „Warty” Mstów do najważniejszych jej osiągnięć sportowych należy zaliczyć

- awans do ligi wojewódzkiej (okręgowej) w sezonach: 1989/90, 2003/2004 i 2012/2013

- awans do klasy A w sezonach: 1970/71, 1980/81 i 1986/87

- awans do klasy B w sezonach: 1953, 1960 i 1968/69

- awans do Śląskiej Ligi Juniorów Młodszych w sezonie 2012/2013

- udział w finale wojewódzkim rozgrywek o Puchar Rady Wojewódzkiej LZS w Katowicach w roku 1956

- II miejsce w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Częstochowskiego w sezonie 1969/70
« wstecz